جعفری افزود: انتخابات امسال نیز با صحت کامل برگزار شد و در زمینه تخلفات نیز پنج پرونده مدیران اجرایی جهت استفاده از وسایل عمومی و بیت‌المال جهت تبلیغ و دو نفر از مسئولان ستاد نامزدها تشکیل شد.

سخنگوی دستگاه قضایی در مازندران گفت: انتخابات امسال ‌با صحت کامل برگزار شد و در زمینه تخلفات نیز پنج پرونده مدیران اجرایی جهت استفاده از وسایل عمومی و بیت‌المال جهت تبلیغ و دو نفر از مسئولان ستاد نامزدها تشکیل شد.

به گزارش تبری نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام اسدالله جعفری در نشستی خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه‌ اظهار داشت: دادستانی در دستگاه قضا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده که سال گذشته ۱۶۶ هزار و ۱۵۹ پرونده در دادسراها تشکیل و ۱۷۵ هزار و ۷۹ پرونده مختومه شد که برخی از این پرونده‌ها مربوط  به سال‌های قبل بوده که ۱۱درصد افزایش پرونده مختومه داشتیم.

وی افزود: در بحث اجرای احکام کیفری نیز ۶۴ هزار و ۴۴۷ پرونده وارده و ۶۵ هزار و ۱۱۸ پرونده مختومه شد که محوری‌ترین موضوعات مربوط به انفال و اراضی ملی، منابع طبیعی نظیر جنگل، مرتع و معادن بوده است.

جعفری تصریح کرد: در سال گذشته نیز در اراضی ساحلی در بحث ساماندهی و پیشگیری از تصرف‌های غیرقانونی، نظارت بر روند ساخت و ساز و جلوگیری از تغییر کاربری‌، مسائل مربوط به شیلات، پیگیری معوقات بانکی سرمایه‌گذاران که از تسهیلات دریافت شده در مسیر اخذ شده استفاده نکردند اقدامات مناسبی صورت گرفت.

وی تصریح کرد: مازندران از استان‌های مسافرخیز بوده که امسال علاوه بر اجرای طرح سالم‌سازی دریا با هنجارشکنان که کشف حجاب می‌کنند برخورد جدی می‌شود.

جعفری گفت: در ۱۰ سال گذشته ۷ هزار و ۵۰۰ پرونده در شورای حفظ حقوق بیت‌المال تشکیل که ۲ هزار و ۳۹۷ هکتاراز اراضی ملی شامل جنگل، مرتع و سایر اراضی ملی به بیت‌المال برگردانده شد که ارزش ریالی آن هزار و ۸۲۳ میلیارد تومان برآورد شد.

وی افزود: در زمینه تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری گامی جدی جهت رفع مسائل و مشکلات بخش‌ها، سازمان و بانک‌های عامل و سرمایه‌گذاران انجام و از تعطیلی ۱۲۰ واحد فعال جلوگیری شد.

جعفری افزود: انتخابات امسال نیز با صحت کامل برگزار شد و در زمینه تخلفات نیز پنج پرونده مدیران اجرایی جهت استفاده از وسایل عمومی و بیت‌المال جهت تبلیغ و دو نفر از مسئولان ستاد نامزدها تشکیل شد.

راه اندازی ۱۰۰ موسسه داوری در استان

معاون فرهنگی دادگستری مازندران نیز در این نشست گفت: یکی از برنامه‌های قوه قضاییه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، ایجاد معاونت پیشگیری از وقوع جرم بوده که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلان قوه قضاییه، برنامه‌ها و مصوبات را اجرا می‌کند.

حجت الاسلام سید مرتضی موسوی افزود: ۱۰۰موسسه داوری در استان جهت حل و فصل و درگیری‌ها راه اندازی شد تا با راهکارهای مناسب به صلح و سازش منجر شود.

وی بیان داشت: یکی از مشکلات مهم حجم و آمار بالای زندانیان است که یکی از اقدامات معاونت پیشگیری به منظور کاهش جرائم مجازات‌های دیگری برای جایگزینی حبس در دستور کار قرار دارد.

موسوی با اشاره به فعالیت‌های واحدهای مشاوره خانواده‌ها، گفت: این واحدهای مشاوره ای در شهرستان‌های قائم‌شهر، ساری، بابل و آمل تشکیل و پرونده‌های طلاق نیز کاهش داشت و سبک زندگی ایرانی اسلامی ویژه زوجین در مراکز مشاوره به آنها آموزش داده می‌شود.

موسوی افزود: طلاق، اعتیاد، امنیت اخلاقی و حاشیه نشینی چهار آسیب جدی در جامعه بوده که در اولویت دستگاه قضا قرار دارند و راهبرد آن را مشخص کرده که اعتبار امسال ۲۰۰میلیون تومان است.

 

لینک منبع